Archív csapadék adatok digitalizálása modern eszközökkel

Rövid leírás:

A Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék archívumában őrzi tizenöt magyar város részletes, kézzel írt, több évtizedes, csapadék-idősorait. Ezeket az adatokat a '70-es évek elején a hazai csapadékmaximum függvény meghatározására gyűjtötte Winter János professzor és munkatársai. Az adatok egy része, ami a klasszikus módszertan szerinti csapadékmaximum függvény meghatározásához feltétlenül szükséges, az elmúlt 2 évben digitalizálva lett. Az adatok nagy mennyisége miatt azonban a teljes digitalizálás még hátra van.

A TDK munka során a Kutató Hallgató a kézzel írt táblázatok digitalizálását végzi el például optikai karakterfelismerésen alapuló gépi tanuló szoftver segítségével. Az optimális eszközt a jelentkező Hallgatóval közösen választjuk majd ki.

A digitalizált adatok felhasználásával kibővíthető az elmúlt 30 év, már eleve digitálisan gyűjtött idősora. Ez további lehetőséget nyújt a csapadékesemények statisztikai jellemzőiben sejtett változások feltárásában és leírásában.

Javasolt szint:
junior téma (elsőéves BSc)
BSc téma